architektonický ateliér
odpovědná a pragmatická architektura, urbanismus
hospodaření s energií a vodou v budovách
komerční interiéry a zdravé bydlení
funkční a konstrukční design©
AUTOŘI: MgA. Jan Brotánek , Ing. arch. Jan Turina, DiS.
INVESTOR: obec Chrást
Stavba altánu v Oslí je projektem, který prakticky naplňuje aspekty ekologie architektury, zejména vazbou na lokální zdroje v místě stavby. Vzhledem k tomu, že investorem je obec Chrást u Tochovic, spadá objekt do kategorie veřejných staveb.
Jde o jednoduchou stavbu, která typologicky nemá vlastní energetický provoz, a proto je důraz kladen na volbu ekologicky vhodných materiálů a zároveň maximální snížení podílu tzv. „šedé energie“ využitím vhodných obecních zdrojů.
Altán je multifunkčním přístřeškem, který slouží pro různé kulturně společenské, sportovní i hospodářské aktivity obce Chrást, která je tradičně podniká v dané lokalitě.
Altán je řešen na obdélníkovém půdoryse se čtyřmi kamennými – čtverhrannými - sloupy v rozích, které nesou krov spolu s mezilehlými dřevěnými sloupy na podélných stranách. Krov je dřevěný a je tvořen třemi plnými vazbami ze zkřížených skružových nosníků, které jsou na koncích rozepřeny rámovými průvlaky a šikmými ocelovými vzpěrami. Pod plnými vazbami je navržena pomocná stropní konstrukce tvořená břevny pro multifunkční využití – možnost aplikovat rektifikační příčle pro flexibilní zajištění zástěn a dále možnost zavěšování lehkých břemen. Na plné vazby jsou kladeny vazničky (tzv. vlašské krokve) s prkenným záklopem opatřeným povlakovou fólií EPDM a vegetačním krytem tzv. „zelenou střechou“. Podlaha přístřešku je navržena s roštem z dřevěných dubových lamel ve výšce 690 mm nad terénem, aby bylo eliminováno případné zaplavení vodou ze Skalice.
Povrchová úprava dřevěných konstrukcí je navržena přírodními olejovými lazurami.
Volná dispozice přístřešku může být opatřena systémem zástěn o dvou modulech, kterými lze libovolně členit prostor – jednak jako souvislé stěny po obvodě ze tří stran (krátká/dlouhá/krátká), nebo vytvářet zástěny částečné i uzavřené prostory.
Celková koncepce projektu vychází z požadavku na uplatnění ekologických hledisek. Na základě tohoto pojetí byla ve spolupráci se starostou Tomášem Čížkem (jehož úloha byla v celém projektu nezastupitelná) vymezena konkrétní hlediska, která byla začleněna do zadání projektu. K dosažení stanovených cílů byly navrženy níže uvedené konkrétní postupy. Přesný rámec pro jejich využití stanovila detailně zpracovaná dokumentace stavby, včetně návrhu prvostupňového zpracování dřeva.
Prováděcí dokumentace byla v ateliéru vypracována v určitých částech do úrovně dokumentace dílenské, včetně detailů konstrukce a prvků, výpisů prvků (truhlářských, zámečnických, klempířských, spojovacího materiálu) a výpisu pilařských přířezů, včetně určení konkrétních pořezových schémat.
Tabulka 1 uvádí hodnoty materiálů ekologického hodnocení, které jsou obecně průměrovány. Projekt altánu v Oslí svým konceptem a především jeho realizací tyto hodnoty materiálů zpřesňuje – vylepšuje. Projektová dokumentace altánu (nestandardně) předepisuje způsob získání, využití a zpracování použitých materiálů a tím prakticky umenšuje energetický rámec uváděných (průměrných) hodnot.
Těžba dřeva probíhala dva dny na konci období vegetačního klidu na přelomu ledna a února 2013, resp. 5 dní před novoluním. Pořez kulatiny probíhal na přelomu dubna a května 2013.
Měření vlhkosti a teploty dřeva bylo pomocí vlhkoměru a teploměru FM – 300 VOLTCRAFT německé výroby s režimy pro jednotlivé druhy dřevin. Pro verifikační měření vlhkosti byl použit hrotový vlhkoměr ELBES WHT-770.
Viz tabulka 2.
Na projektu této velmi jednoduché stavby jsou ukázany základní principy přístupu k projekční praxi a realizaci staveb s důrazem na aplikaci hledisek ekologie architektury. Projekt se snaží jít nad rámec dnes běžně diskutovaných energetických úspor při provozu staveb hledáním dalších možností úspor energetických vstupů při výrobě a zpracováním materiálů a zohledněním interakcí globálních a lokálních faktorů.